Psychoterapia online jest stosowana w następujących formach
-
Wideokonferencji — podobnej do Skype
-
Telefonicznej
-
Mailowej
-
Chatu lub sms.
Ponieważ w Instytucie staramy się zapewnić jak najwyższą jakość i skuteczność psychoterapii, prowadzimy psychoterapię na szyfrowanej platformie ZOOM, zapewniającej kontakt wizualny i głosowy w czasie rzeczywistym i ochronę danych. Inne formy kontaktu elektronicznego pełnią jedynie role pomocniczą. Psychoterapia online nie doczekała się jeszcze zbyt wielu badań, ale te istniejące wykazują, że jej skuteczność jest zbliżona do psychoterapii “na żywo”.
Pozytywne aspekty psychoterapii online
W sytuacji pandemii, czyli zamknięcia w domach, kwarantann, zagrożenia zakażeniem, jest to optymalna, a często jedyna dostępna forma psychoterapii. Forma online umożliwia tez dostęp do psychoterapii osobom na emigracji, osobom, którym trudno jest dojechać do gabinetu psychoterapeuty, czy wreszcie tym, które z racji problemów zdrowotnych nie opuszczają domu. Dla osób z agorafobią czy skrajnie nieśmiałych może to być akceptowalna forma rozpoczęcia psychoterapii. Forma online zwiększa dostępność psychoterapeutów — umożliwia korzystanie ze specjalisty, u którego terapia “na żywo” byłaby niedostępna z uwagi na odległość. Obserwuje się także, że w formie online łatwiej jest poruszać trudne kwestie niż w kontakcie twarzą w twarz. Nazywane jest to efektem rozhamowania. Terapia online pozwala na zachowanie większej anonimowości, bo np. nie spotyka się innych osób w poczekalni. Wreszcie – psychoterapia online zmniejsza ogólne koszty uczestnictwa w leczeniu, ponieważ nie ponosi się kosztów transportu i nie traci się czasu na dojazdy do gabinetu.
Negatywne aspekty psychoterapii online
Psychoterapia online ma też strony ujemne. Kontakt poprzez media elektroniczne nigdy nie zastąpi kontaktu fizycznego. Pewne metody psychoterapii, np. pracy poprzez ciało, ustawień systemowych czy psychodramy mogą być stosowane jedynie w ograniczonym zakresie oraz wymagają wyższych kompetencji i kreatywności psychoterapeuty. Psychoterapia grupowa, zwłaszcza oparta na doświadczeniu, też będzie ograniczona w zakresie metod interwencji i kontaktów pomiędzy uczestnikami. Dla wielu psychoterapeutów, choć nie wszystkich, praca online łączy się z dużo większym wysiłkiem. Psychoterapia online wymaga dobrego sprzętu, dostępu do Internetu i miejsca zapewniającego prywatność. Dla niektórych osób elektroniczna forma kontaktu może być niekomfortowa albo niesatysfakcjonująca.
Psychoterapia online w Instytucie
W dniu poprzedzającym sesję Biuro wysyła na adres mailowy link, w który należy kliknąć tuż przed sesją. Psychoterapeuta “wpuści” Państwa do wirtualnego gabinetu. Prosimy zadbać o dobry Internet i komputer z kamerą, w ostateczności smartfon, oraz pomieszczenie, w którym mają Państwo prywatność. Zachęcamy też do wgrania aplikacji ZOOM, bo ułatwia to połączenie.
ZAPRASZAMY!!
Jak się zapisać: czytaj więcej»