Jesteśmy szkołą kameralną. Nigdy nie chcieliśmy być szkołą dużą ani zakładać franczyz. Dla nas ma znaczenie osobista więź ze studentami, pozwalająca na monitorowanie i wspieranie ich rozwoju. Wspólnie tworzymy społeczność Instytutu.
Jesteśmy osadzeni w organizacjach międzynarodowych i polskich, które akredytują nasz program. Nasza kadra ma certyfikaty organizacji krajowych i międzynarodowych. Nasz program i zasady rekrutacji są zgodne z aktualnymi regulacjami ustawowymi.
Zajęcia prowadzone są na żywo, ponieważ wiemy, że tylko w osobistymi kontakcie można nauczyć się leczyć ludzi.
Stawiamy wysokie wymagania. Trzeba zdać co najmniej 6 egzaminów z teorii, coroczne praktyczne egzaminy kompetencyjne oraz kilkustopniowe egzaminy dyplomowe. Trzeba dużo czytać i być aktywnym uczestnikiem zajęć. Psychoterapia jest nie tylko dyscypliną kliniczną, lecz także dyscypliną naukową, której rygorów przestrzegamy.
Oczekujemy też uczciwości, prawości, przestrzegania wysokich standardów etyki zawodowej, Kodeksu Honorowego, a także kindersztuby.
Nasz program jest kompletny, co oznacza, że w ramach czesnego uczestnicy otrzymają nie tylko superwizję, ale także 4‑letnią szkoleniową psychoterapię szkoleniową w modelu Psychoterapii Integratywnej Systemowej Ô, co daje istotne korzyści merytoryczne i pozwala zaoszczędzić kwoty przekraczające koszt szkoły. Część warsztatów należy zrealizować poza rytmem zjazdów szkoły, a ich koszt wynosi dodatkowo około 17% czesnego.
Zdajemy sobie sprawę, że nasza propozycja nie jest dla wszystkich. Zależy nam na współpracy z kandydatami, którzy podzielają nasze wartości. I takich zapraszamy.
Zapraszamy osoby zainteresowane kształceniem w zawodzie psychoterapeuty do udziału w 30-tej edycji 4 ‑letniego Studium Psychoterapii Integratywnej. Program Studium jest zgodny ze standardami szkoleniowymi Polskiej Rady Psychoterapii oraz European Association for Psychotherapy. Jest on akredytowany przez European Association for Integrative Psychotherapy, Polską Federację Psychoterapii i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej i Systemowej. Zgodnie z nauczanym modelem – Integratywną Psychoterapią Systemową, w szkoleniu duży nacisk kładziony jest na rozwój osobistych kompetencji przyszłego psychoterapeuty, m. in. poprzez 4‑letnią psychoterapię szkoleniową. Poziom wymagań podczas nauki jest wysoki; wiele przedmiotów teoretycznych zakończonych jest egzaminem. Zajęcia odbywają się w stałych grupach, co buduje poczucie bezpieczeństwa i owocuje wzajemnym wsparciem oraz więzią pomiędzy uczestnikami.
Rozwój uczestników jest monitorowany, m.in. w formie dorocznych egzaminów kompetencyjnych, podczas których studenci otrzymują informacje zwrotne i zalecenia. Uczestnicy mogą też liczyć na wsparcie swoich nauczycieli i superwizorów.
Z relacji osób, które szkolą się na Studium, wynika, że cenią sobie przyjazną atmosferę w Instytucie. Wskazują też, że wymagania, którym muszą sprostać, przekładają się potem na poczucie kompetencji w pracy z pacjentami i w kontaktach z kolegami w środowisku zawodowym.
WARUNKI KANDYDOWANIA DO STUDIUM PSYCHOTERAPII:
- Dyplom magistra nauk społecznych, humanistycznych, ewentualnie medycznych (zgodnie ze standardem europejskim).
- Preferowani są uczestnicy szkoleń: Integratywna psychoterapia krótkoterminowa, Integratywna psychoterapia zaburzeń lękowych, Integratywna psychoterapia zaburzeń depresyjnych, Podstawy Psychoterapii, oraz osoby które doświadczyły własnej psychoterapii.
- Od kandydatów, którzy nie pracują w placówkach prowadzących psychoterapię lub pomoc psychologiczną, oczekuje się podjęcia takiej pracy od III roku (akceptowany jest wolontariat). *Nie oznacza to prywatnej praktyki.
Mile widziana jest znajomość angielskiego.
PROCEDURA KWALIFIKACYJNA:
I etap:
- Do 31 października 2025 należy przesłać na adres email Instytutu (biuro@pipi.org.pl):
- Wypełnioną ankietę kwalifikacyjną — »pobierz ankietę«
- Kopię dyplomu studiów magisterskich lub lekarskich
- List motywacyjny
- CV
- Dowód uiszczenia 400 zł bezzwrotnej opłaty rekrutacyjnej.W tytule wpłaty prosimy wpisać „opłata rekrutacyjna” i nazwisko kandydata.
- Zachęcamy do wcześniejszego przesyłania dokumentów.
Kandydat zakwalifikowany na podstawie I etapu zostaje zaproszony na II etap — rozmowę kwalifikacyjną. Jej celem jest ocena, czy kandydat ma predyspozycje do kształcenia w zawodzie psychoterapeuty w Instytucie. Zachęcamy do wcześniejszego przesłania dokumentów.
II etap:
- Po 31 października 2025 r. kandydaci zakwalifikowani do II etapu otrzymają zaproszenie na komisyjne rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się 19 — 20 listopada 2025 .Celem rozmowy jest ocena, czy kandydat ma predyspozycje do kształcenia w zawodzie psychoterapeuty w Instytucie.
- W ciągu kilku dni po rozmowach kwalifikacyjnych kandydaci otrzymają pisemną informację o zakwalifikowaniu/ przyjęciu/ wpisie na listę rezerwową lub niezakwalifikowaniu oraz ewentualne zalecenia.
- Osoby zakwalifikowane będą zobowiązane do wpłacenia w ciągu 2 tygodni zaliczki na pierwszy wyjazdowy zjazd szkoleniowy, który odbędzie się w styczniu i trwa 6 dni. Obecność na całości tego zjazdu jest obowiązkowa.
- Osoby zakwalifikowane są zobowiązane od początku szkolenia do przestrzegania wymogów Kodeksu Etyki Polskiej Federacji Psychoterapii oraz European Association for Psychotherapy. Oznacza to m. in. podawanie zgodnych z prawdą informacji o sobie, nieużywanie opinii pacjentów/ klientów w celach reklamowych i respektowanie własności intelektualnej.
- Osoby zakwalifikowane są zobowiązane do przestrzegania zasad regulaminowych Instytutu.