Psychoterapia w Polsce nie jest uregulowana ustawowo, lecz jest zawodem samoregulującym. Oznacza to, że środowisko zawodowe samo dba o wysokie standardy zawodowe. Liczące się stowarzyszenia, wydające certyfikaty, tworzą Polską Radę Psychoterapii, która w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, wypracowała kanon szkolenia w zawodzie psychoterapeuty. Dodatkowo Minister Zdrowia wydaje rozporządzenia regulujące wymogi jakie muszą spełnić psychoterapeuci, by zyskać zatrudnienie w służbie zdrowia.
Nie dotyczą one psychoterapeutów prowadzących praktyki prywatne lub pracujących poza opieką zdrowotną.
Standardy kształcenia w zawodzie psychoterapeuty
Instytut od 1997 roku prowadzi całościowe kształcenie w zawodzie psychoterapeuty. Jest ono zgodne ze standardami zawodowymi:
- Polskiej Rady Psychoterapii i Ministra Zdrowia,
- European Association for Psychotherapy
- World Council for Psychotherapy
- European Association for Integrative Psychotherapy
Afiliacje Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej
Bezpośrednie:
- European Association for Integrative Psychotherapy (EAIP)
- European Association for Psychotherapy (EAP)
- Polska Federacja Psychoterapii (PFP)
- Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej I Systemowej (PTPIiS)
Pośrednie:
- World Council for Psychotherapy – poprzez członkostwo w PFP
- EAP poprzez członkostwo w PFP
- Polska Rada Psychoterapii poprzez członkostwo w PFP
- PFP poprzez członkostwo w PTPIiS
Akredytacje Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej
Instytut jest placówką szkoleniową akredytowaną przez:
- European Association for Integrative Psychotherapy
- Polską Federację Psychoterapii
- Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej i Systemowej, należące do Polskiej Federacji Psychoterapii.
Uzyskiwanie Certyfikatu Psychoterapeuty
- Absolwenci Studium Psychoterapii, którzy uzyskają samodzielność zawodową mogą zdawać egzaminy certyfikacyjne przed Komisją Certyfikacyjną PTPIiS, która, zgodnie z wymogami Ministra Zdrowia, jest zewnętrzna w stosunku do Instytutu.
- Absolwenci mogą także zdawać egzaminy certyfikacyjne przed Komisją Certyfikacyjną Polskiej Federacji Psychoterapii.
Możliwość zatrudnienia w placówkach ochrony zdrowia
- Certyfikowani psychoterapeuci, którzy posiadają dyplom magistra psychologii, pedagogiki, socjologii, resocjalizacji, pielęgniarstwa, lub lekarza mogą uzyskać zatrudnienie w placówkach opieki zdrowotnej jako „osoby prowadzące psychoterapię”.
- Studenci Studium Psychoterapii PIPImający powyższe wykształcenie także mogą być zatrudnieni w służbie zdrowia jako „osoby ubiegające się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty” (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień)
- Po ukończeniu 2 roku szkolenia i zgodzie Kolegium Nauczycielskiego, studenci mogą uzyskać potwierdzenie swojego statusu „osoby ubiegającej się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty”.
Certyfikat European Association for Psychotherapy
Absolwenci Studium Psychoterapii mogą też, niezależnie od uzyskania polskich uprawnień zawodowych, po spełnieniu odpowiednich wymagań starać się o European Certificate for Psychotherapy (ECP) w European Association for Psychotherapy. W tym celu, po spełnieniu wymogów 4 letniego szkolenia, muszą dodatkowo udokumentować 3 lata/900 godzin praktyki klinicznej. ECP może być przydatny dla psychoterapeutów terapeutów praktykujących w krajach europejskich, szczególnie Wielkiej Brytanii, Malcie i Holandii, ale nie jest honorowany w placówkach podlegających Ministerstwu Zdrowia, gdyż jest oparty na procedurze administracyjnej, a nie na egzaminie. Instytut jest członkiem organizacyjnym EAP. Dotychczas około 30 jego absolwentów i nauczycieli uzyskało ECP.
Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej i Systemowej (PTPIiS)